Ar raudonas vynas mažina cholesterolio kiekį?

Didelis cholesterolio kiekis padidina jūsų širdies ligų riziką, o žmonės su nesveikomis cholesterolio koncentracijomis turėtų keisti savo gyvenimo būdą – galbūt vartoti vaistus – sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Nepaisant paskutinių pranešimų apie teigiamą raudono vyno poveikį širdies ligoms, neaišku, ar poveikis yra susijęs su pačiu raudonuoju vynu. Nors raudonasis vynas padidina didelio tankio lipoproteinų – ar HDL, “gerą” cholesterolio kiekį – jis ne mažina bendrą cholesterolio kiekį.

Cholesterolis

Cholesterolis cirkuliuoja kraujyje, kuris yra susijęs su nešiklio molekulėmis, vadinamų mažo tankio lipoproteinu (MTL) ir didelio tankio lipoproteinu (DTL). LDL, “blogas” cholesterolis, indėluoja cholesterolio kiekį kraujagyslėse, skatina plaučių formavimą, kuris sukelia aterosklerozę. DTL padeda pašalinti cholesterolio kiekį kraujyje. Iš viso cholesterolio kiekio matavimų yra DTL, MTL, labai mažo tankio lipoproteinų (V-LDL) ir trigliceridų. Sveikas cholesterolio kiekis reiškia mažesnę MTL ir aukštesnį DTL.

Raudonasis vynas ir DTL

Vadinamasis “prancūzų paradoksas” – pastebėjimas, kad apskritai prancūzai kenčia nuo mažo širdies ligų, nepaisant sočiųjų riebalų turtingos dietos, – mokslininkai tyrė galimus raudonojo vyno apsaugos padarinius, o ne kitų rūšių alkoholį , Dėl širdies ligų. Vienas tyrimas, paskelbtas Dr. Anette Hansen ir jo kolegų 2005 m. Kovo mėn. “Europos klinikinės mitybos leidinyje”, parodė, kad geriamasis raudonasis vynas padidino DTL lygį. Po keturių savaičių geriant du stiklainius raudono vyno per parą, asmenys matė nedidelį, tačiau statistiškai reikšmingą – nuo 11 iki 16 proc. – padidėjusį DTL lygį.

Alkoholis ir raudonasis vynas

Hanseno tyrime viena grupė asmenų paėmė raudonųjų vynų ekstraktus atėmus alkoholį, kad sužinotų, ar poveikis būdingas raudonojo vyno komponentams, o ne alkoholiui. Ekstraktas neturėjo jokio poveikio DTL, o tai reiškia, kad DTL sumažėja dėl alkoholio, esančio raudoname vynyje. Geriamojo raudono vyno gėrėjams naudingą širdies sveikatos poveikį, palyginti su kito alkoholio vartotojais, gali lemti kiti gyvenimo būdo veiksniai, kurie dažniausiai būna susikaupę raudonųjų vyno gėrimuose.

Raudonasis vynas ir bendras cholesterolis

Hanseno tyrimas parodė šiek tiek padidėjusį raudonųjų vyno geriančiųjų DTL lygį. Tačiau po keturių savaičių gerti du stiklainius raudono vyno per dieną, jų bendrasis cholesterolis, MTL, V-LDL, MTL ir DTL santykis bei trigliceridų koncentracija išliko nepakitę.

Įspėjimas

Amerikos širdies asociacija griežtai įspėja, kad dėl sveikatos priežasčių pradeda gerti raudonąjį vyną dėl galimo neigiamo per daug alkoholio poveikio širdies sveikatai ir kitiems sveikatos aspektams. Dabartiniams geriantiems asociacijoje rekomenduojama neviršyti vieno ar dviejų 4 vienetų vyno per dieną.