Ar smegenys apsunkina inkstus?

Jei esate susirūpinę dėl savo cukraus vartojimo, galite rasti dirbtinį saldiklį, pvz., “Splenda”. “McNeil Nutritionals” produktas, L.L.C., “Splenda” yra pirmaujanti konkurentė chemiškai inžinerijos saldiklių rinkoje, į kurią įeina sacharinas ir aspartamas. Yra padidėjusi spekuliacija, kad “Splenda” gali pagilinti inkstus ir nustatyti toksinus kitoms kūno dalims. Tačiau moksliniai tyrimai dar turi parodyti bet kokį toksinį poveikį paskelbus.

Kas yra Splenda?

Nors “Splenda” yra dirbtinis saldiklis, jo kilmė yra natūrali. “Splenda” yra sukralozė, chloro darinys, pagamintas iš sacharozės, arba stalo cukrus, kuris yra krištolo pobūdžio ir vandenyje tirpus. Gamybos metu sacharozė išmeta cheminę reakciją, kurios metu susidaro chloro ir anglies atomai, jungiantys chloro rūgšties molekules. Nors “Splenda” turi natūralią bazę, cheminis procesas sukuria dirbtinį cheminį junginį, kuris pagal Elmhurst koledžo ataskaitą yra apie 600 kartų saldesnis nei natūralus cukrus.

Ginčai

Splenda cheminė sudėtis ir jos poveikis žmogaus organizmui yra ginčytinas dalykas. Tyrimai su gyvūnais ir rezultatai leidžia manyti, kad dirbtinis saldiklis yra pavojus sveikatai, ypač inkstai. Pasak JAV maisto ir vaistų administracijos, Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamento, sarkozės tyrimų su žiurkėmis šunims buvo įrodymų, kad inkstų svoris padidėja, bet nepakanka, kad toks toksiškumas pasireikštų. Suaugusių patelių tyrimai parodė inkstų kalcio perteklių ar nefrokalkcinozės požymius, tačiau dėl to, kad žiurkės linkusios į kalcifikaciją, tokie duomenys nėra reikšmingi ir nėra susiję su žmonėmis.

FDA patvirtintas

Nepaisant ginčų, susijusių su “Splenda”, JAV maisto ir vaistų administracija pateikė “Splenda” su patvirtinimo antspaudu. Patvirtinimas buvo atliktas per maždaug 100 tyrimų, kurie nerodė ryšio tarp sacharozės ir pavojaus sveikatai, apžvalgų. Pagal Nacionalinio vėžio instituto fakto lapą “Splenda” 1998 m. Gavo patvirtinimą kaip stalo saldiklis. 1999 m. FDA patvirtino “Splenda” universaliu saldikliu.

Esmė

Kadangi FDA patvirtinta, “Splenda” kaip saldiklis yra asmeninis pasirinkimas. Atsižvelgiant į jo chloro turinį “Splenda” ir baimę dėl toksinio metabolizmo, dėl kurio atsiranda inkstų liga ir vėžys, iš tam tikrų advokatų grupių kyla protestų, kad reikia atlikti papildomus tyrimus. Pasak Kalifornijos universiteto tyrimų svetainės, eScholarship, ilgalaikių žmonių studijos yra riboti – labiausiai ilgalaikis ne ilgiau kaip 13 savaičių. Nors “Splenda” laikoma saugia žmonėms vartoti, FDA siūlo atsargiai įdėti “Splenda” į savo kūną ir ieškoti medicininės intervencijos, jei atsiranda bet koks nemalonus šalutinis poveikis.