Ar viskis sugadina gerklę?

Augdami, galbūt girdėjote, kad viskio kulka daro stebuklus dėl gerklės skausmo. Nors šio stipraus gėrimo stiklas gali jaustis patogiai kai kuriems, jis gali pakenkti gerybei. Šie svyravimai svyruoja nuo palyginti sparčių pokyčių, kurie po geriamo viskio vyksta per gerklę, siekiant laipsniškų pokyčių per metus ir net dešimtmečius.

Viskis yra vienas iš stipriausių alkoholinių gėrimų. Paprastasis viskis yra apie 40 proc. Alkoholio, o alui – apie 5-7 proc. Tai reiškia, kad gerklė patiria didesnę alkoholio koncentraciją vienam standartiniam gėrimui. Kai viskis patenka į gerklę, jis dažnai sukelia deginimą ar švelnų pojūtį. Taip atsitinka todėl, kad koncentruotas alkoholis sudirgina gerklės pamušalą arba gleivinę, dėl ko skauda nervus. Alkoholis taip pat veikia kaip tirpiklis, nuplaunant apsaugines gleives, kurios nukreipia gerklę ir sukelia džiovinimo poveikį. Tai gali sukelti laikiną gerklės sausumą ir skausmą, o galbūt ir skausmingą ar silpną balsą.

Geriamojo viskis ar kiti alkoholiniai gėrimai gali nepertraukiamai sugadinti burnos, gerklės, balso dėžutės ir (arba) maisto vamzdžio arba stemplės audinius laikui bėgant. Ši žala kartais progresuoja į vėžį. Vidutiniškai ir sunkiai geriant, padidėja visų šių vėžio rizika, todėl labiausiai rizikuojama labiausiai geriančių žmonių. 2012 m. Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros ataskaitoje pažymima, kad dėl to paties alkoholio vartojimo lygio moterims būdinga didesnė šių vėžio rizika, palyginti su vyrais. Vyrų ir moterų vėžio ir gerklės vėžio rizika toliau didėja, kai alkoholio vartojimas yra susijęs su tabako vartojimu.

Veiksmai, kuriais viskis ir kiti alkoholiniai gėrimai vaidina svarbų vaidmenį gerklės vėžio vystymuisi, yra sudėtingi ir dar nėra visiškai suprantami. Galimi vietiniai veiksniai yra apsauginio gleivinės barjero sunaikinimas, sumažėjusi seilių gamyba ir normaliomis bakterijomis per burną ir viršutinę gerklę. Šie veiksniai gali sukelti pokyčius ląstelėse, kurios pakartotinai veikiamos su alkoholiu ir galiausiai gali pasireikšti vėžiu. Cheminis acetaldehidas gali būti dar vienas veiksnys. Acetaldehidas yra toksiškas šalutinis alkoholio metabolizmo produktas. Ji cirkuliuoja kraujyje ir žaloja genetinę medžiagą ir baltymus visame kūne. Ši cheminė medžiaga taip pat randama alkoholiniuose gėrimuose prieš vartojimą, o viskis turi panašių kiekių ir kitų distiliuotų spiritinių gėrimų. Be to, per didelis geriamasis gali pakenkti gebėjimui absorbuoti naudingas maistines medžiagas, kurios padeda išvengti vėžio, įskaitant keletą vitaminų.

Alkoholis yra austi į visuomeninį audinį, ir čia gali būti sunku išvengti gurkšnoko, kuris greičiausiai nebus žalingas. Tačiau svarbu būti atsargiems ir išmatuoti alkoholinių gėrimų vartojimu, ypač su labai koncentruotais spiritu, pavyzdžiui, viskiu. Daugumai žmonių vartojimo ribojimas yra geriausias būdas išvengti gerklės pažeidimo iš viskio. Jei manote, kad jūsų geriamieji įpročiai gali kelti pavojų, kreipkitės į savo gydytoją, kad gautumėte pagalbą mažinant alkoholio vartojimą arba nutraukdami jo vartojimą.

Trumpalaikiai efektai

Ilgalaikiai efektai

Alkoholio vaidmuo gerklės vėžyje

Apsauga nuo grotelių žalos iš viskio