Kaip gliukozė pasipildė?

Gliukozė yra angliavandeniai, randami daugumoje maisto produktų, kuriuos jūsų kūnas naudoja energijai. Jo koncentracija kraujyje yra griežtai kontroliuojama hormonų, įskaitant insuliną ir gliukagoną. Galiausiai visą gliukozę filtruoja jūsų inkstai ir gripas į kraują patenka į gliukozės specifinius transporterius. Jei kraujyje yra per daug gliukozės, jo veiksmingumas gali būti nepakankamas. Šis procesas vyksta nekontroliuojamu cukriniu diabetu ir gali turėti rimtų trumpalaikių ir ilgalaikių pasekmių.

Kas yra gliukozė?

Gliukozė yra paprastas angliavandenis, kurį daugelis jūsų kūno naudoja kaip pagrindinį energijos šaltinį, o jūsų smegenys naudojasi kaip vienintelis energijos šaltinis. Jis randamas beveik visuose jūsų valgomuose maisto produktuose, tiek gliukozės, tiek kaip sudėtingesnių angliavandenių, kurie suskaidomi į gliukozę žarnose virškinimo ir absorbcijos procese.

Gliukozės homeostazė

Gliukozė jūsų kraujyje palaikoma labai siaurame diapazone. Pernelyg mažai žinoma kaip hipoglikemija, būklė, galinti sukelti komą ir mirtį. Per daug, pernelyg ilgai, yra vadinamas cukriniu diabetu, sąlyga, kuri gali pakenkti mažiems kraujagyslėms jūsų kūne, dėl kurios atsiranda širdies, inkstų, nervų sistemos ir akių disfunkcijos. Jei per kraujyje yra per daug gliukozės, jūsų kūnas išleidžia insuliną, dėl kurio gliukozę reikia vartoti ir laikyti kepenų ir raumenų ląstelėse. Jei jūsų kraujyje yra per mažai gliukozės, jūsų kūnas išleidžia gliukagoną, dėl kurio kepenys atpalaiduoja saugomą gliukozę ir išleidžia į gliukozę jūsų kraujyje.

Inkstų filtravimas ir reabsorbcija

Visas jūsų kraujas filtruojamas per inkstus šlapimu. Dėl šios filtracijos dauguma mažesnių jūsų kraujo molekulių per trumpą laiką tampa šlapimo dalimi, o tada, jei jos yra būtinos molekulės, jas invazija sugrąžina į jūsų kraują. Gliukozė yra viena iš šių molekulių – visa jūsų kraujyje esanti gliukozė yra filtruojama per inkstus į įprastą “šlapimo” vaistinį preparatą, bet po to jis įsisavinamas į kraują, todėl paprastai šlapime nėra gliukozės.

Gliukozės reabsorbcija

Gliukozė yra reabsorbuojama inkstuose kartu su natrio transporterio tipu, vadinamu “natrio priklausomu gliukozės transporteriu”. Tačiau, kadangi yra reikalingas fizinis transporteris, kad gliukozė būtų reabsorbuojama, nereikėtų stebėtis, kad per didelis gliukozės kiekis gali apsunkinti šio vežėjo gebėjimą veiksmingai išgydyti gliukozę. Praktiškai tai paprastai atsitinka, kai gliukozės koncentracija jūsų kraujyje yra didesnė nei 300 miligramų gliukozės vienam dekyliterui, ir gliukozė pradeda pasirodyti šlapime.

Ką daryti, jei gliukozė yra jūsų šlapime?

Trumpalaikis gliukozės kiekio jūsų šlapime arba glikozurijos poveikis yra susijęs su vandens balansu. Gliukozė gali ištraukti laisvą vandenį į šlapimą. Dėl to gliukozės perteklių su šlapimu gali išeikvoti skysčio kiekį kraujyje per procesą, pavadintą osmosiniu diurezu. Tai gali sukelti skysčių ir elektrolitų sutrikimus, dėl kurių gali reikėti ištaisyti ligoninę. Ilgalaikis gliukozės kiekio poveikis šlapime yra tai, kad paprastai glikozurija reiškia, kad sergate cukriniu diabetu, tai yra būklė, dėl kurios gydymas gali būti gerokai sumažintas.